Kişisel Verileriniz Korunmadığında Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Kişisel veriler bir şahsi doğrudan ya da dolaylı yoldan ilgilendiren bilgilerdir. Örnek olarak ise telefon numarası, adres bilgileri, ses kayıtları, motorlu taşıt plakası, elektronik cihazların IP adresleri, pasaport bilgileri, e- posta bilgileri, öz geçmiş, adli sicil kaydı, TC. kimlik numarası ve parmak izi gibi ayrıntılardır. Bu tarz bilgiler korunmadığı ve yabancı birinin eline geçtiği zaman kişinin başına çeşitli sorunlar çıkartabilir. Bu bilgiler Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu ile güvence altına alınmıştır. Ayrıca Limited şirketleri ile Anonim şirketleri de bu kanun kapsamındadır. Bir kişi ile alakalı her şey veri kapsamındadır. Kişisel verilerin yabancı bireylerle paylaşılması çok riskli sonuçlar doğurabilir.

Kişisel Veriler Nasıl Korunur?

Kişisel verilerin korunması için internet ortamı üzerinden giriş yapılan her platformda farklı şifreler ve farklı kullanıcı adları kullanmak çok önemlidir. Eğer herhangi bir platform üzerinden şifreniz başka biri tarafından ele geçirilirse şifreniz her platformda aynı olduğu için bütün üyeliklerinizi kaybedebilirsiniz. Kişisel verileri korumanın bir diğer yolu da artık ihtiyacınız olmayan bir veriyi ,nternet ortamından ya da diğer kaynaklardan sildirmektir. Veri sorumluları eğer resen ya da ilgili kişiler verinin silinmesini talep eder ve bir gerekçe gösterirlerse istenilen verileri sileceklerdir. Verileri koruyabilmek için sadece silmek gerekmez. Bunun dışında veriler, istenirse anonim hale getirilebilir. Bu tarz işlemlerde ‘verilerin yok edilmesi’ gibi bir tabir ortaya çıkmaktadır. Bu işlemin içeriği ise kişisel verilerin veri sorumlusu tarafından bir daha kimsenin erişemeyeceği hale getirilmesi veya geri getirilemez hale getirilmesi anlamını taşımaktadır.

Kişisel Veriler Korunamadığı Zaman Ne Yapılmalı?

Kişisel veriler korunamadığı ve başkasının eline geçtiği zaman hükümlü kişi hakkında idari para cezası uygulanabilir. Bu ceza, cezanın boyutuna göre 9.800 liradan 2.000.000 liraya kadar gitmektedir. Örnek olarak suçlu kişi birinin TC kimlik numarasını ele geçirmiş ve çeşitli dolandırıcılık suçlarını üzerine atmışsa cezanın boyutu çok yüksek olmaktadır. Diğer yandan Türk Ceza Kanunu’nun 136. Maddesine göre bir kişinin Kişisel verileri başkası tarafından ele geçirilmişse suçlu 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına da çarptırılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.