Bilişim Avukatları Hangi Konulara Bakar ?

Bilişim Avukatları, internet ortamında işlenen suçlara bakan Avukatlardır. Halk arasında internet Avukatı da denmektedir. Bilişim avukatları siber suçlar ofisiyle ortak çalışmaktadırlar. İnternet ortamında işlenen dolandırıcılık, kredi kartı bilgilerini ele geçirme, internette sözlü taciz gibi suçlarla ilgilenen avukatlardır. Bilişim Avukatları, bilişim sistemindeki uyuşmazlıklarla ilgilenirler. Ağırlıklı olarak baktıkları konular ise banka ve kredi kartının kötüye kullanılmasıdır. Örnek olarak şüpheli kişi banka hesabı üzerinden terörle bağlantısı olan bir şahsın hesabına para aktarımı yapmışsa bu suçla Bilişim Avukatları ilgilenirler. Bu tarz suçlarda emniyet tarafından atanan siber suçlar ofisinden bazı kimselerde Avukatlara yardım ederler. 

Bilişim Avukatlarının baktığı diğer konular ise; Yasaklanmış program yada cihaz suçları, Farklı bilişim sistemlerine sızma suçu, kredi kartının kötü amaç için kullanılması, sahte sosyal medya hesabı ile yapılan dolandırıcılıklar, sistemleri bozma, veri girişini durdurma, erişimi kesme veya engelleme Bilişim Avukatlarının üzerinde durduğu konulardır. Bilişim Avukatları, Bilişim Hukukunun bir çalışanı olarak görev yapmaktadırlar. Bilişim Hukuku uzmanı olarak da anılabilirler. Sosyal Medya üzerinden bir şahsı rahatsız etmek de internet ortamı üzerinden işlendiği için İnternet Avukatlarının çözmesi gereken suçlardandır.

Nasıl Bilişim Avukatı Olunur?

Bilişim avukatı olabilmek için kişinin biraz daha farklı alanlarda kendini yetiştirmiş olması ve bilgi sahibi olması gerekir. Bilgi teknolojisi ve fikri mülkiyet alanlarında başarılı olan Avukatlar bilişim avukatlığı yapabilirler. Bu konularda bilgi sahibi olmak içinse yüksek lisans programları yada çeşitli seminerler ve eğtimler tercih edilebilir. Bir Avukat ilk defa mesaisine başladıktan sonra bu konularda eğitim alırsa ve bilgi sahibi olursa Bilişim Avukatlığı yapabilir.

Bilişim Avukatları Ne Kadar Kazanır ?

Bilişim Avukatlığında bazen sorular online olarak ücretsiz şekilde cevaplandırılıyor. Ancak 2022 avukatlık ücret tarifesi ise şu şekildedir. İlk 1 saatte 935 tl, daha sonraki her saat içinse 435 lira olarak belirlenmektedir. Ayrıca bilişim avukatı olan kişi isterse diğer dava dosyalarına bakabilir. Yani uzmanlık yaptığı diğer konularda da Avukatlık yaparak gelirini arttırabilir. Bilişim Avukatlarının net bir maaşı yoktur. Çalıştıkları saat kadar ücret alırlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.