Özel Hayatı İfşa Suçları Nasıl Cezalandırılır ?

Özel hayatı ifşa etmek günümüzde uygulanan en büyük suçlardandır. Özel hayatı ifşa eden kişinin suçu hapis ile sonuçlandırılmaktadır. Bir kişinin özel hayatını izinsiz bir şekilde görüntüler ile ya da ses kayıtlarıyla ifşa eden kimselerin cezaları 2 yıldan 5 yıla kadar uzamaktadır. İstanbul Akyazı Hukuk ofisi olarak Özel Hayatı İfşa Suçlarında neler yapılabilir sizler için inceledik.

Özel Hayatın İfşası Suçunda Uzlaşma Nasıl Sağlanır ?

Her dava da olduğu gibi ‘özel hayatın gizliliğini ihlal suçunda’ da mahkemeden ve yargılamadan önce şikayetçi kişi ile suçlu arasında uzlaşma yolu aranır. Taraflar karşılıklı görüşme gerçekleştirerek uzlaşma yolunu aramaya çalışırlar. Eğer taraflar anlaşamaz ve şikayetçi davasından vazgeçmezse konu mahkemeye taşınır. Ve ilgili suçlu hakim tarafından yargılanır.
Gizlilik ihlali suçuna özel olarak bakan bir mahkeme yoktur. Ancak suçun bir avukat tarafından işlenmesi halinde cezası Ceza Mahkemelerinde yargılanmaktadır.
Bu suçun işlenmesi durumunda ise süreç şu şekilde işlemektedir. Özel hayatın gizliliği ihlal suçunu uygulayan kişi mağdur tarafından tespit edildiği zaman, mağdur kimse eğer mahkemeye başvurursa savcılık konu hakkında inceleme başlatır. İlgili kişi ifadesi alınmak üzere mahkemeye çağrılır. Mahkemede ifadesi alındıktan sonra şikayetçi ile görüştürülür. Uzlaşma yolu her suç için geçerlidir. Eğer bu yola başvurulmazsa dava ilerleyemez. Uzlaşmak için karşı karşıya gelen mağdur ile suçlu eğer kendi aralarında anlaşamazlarsa konu mahkemeye taşınır. Mahkemede her dosyada olduğu üzere taraflar kendilerini savunur yada avukatları savunmayı devralır. Cezanın belirlenmesi halinde olay ‘basit’ suç kapsamına girerse kişi 3 yıl, ‘nitelikli’ suç kapsamına girerse 6 yıl ceza almaktadır.
Özel hayatın gizliliği ihlali suçu sosyal medyada paylaşılan ya da Whatsapp uygulaması üzerinden paylaşılan bilgileri ve görüntüleri de kapsamaktadır.

Özel Hayatı İfşa Etmenin Cezası

Bir şahıs karşı tarafın mahremini ya da saklamak istediği bir konuyu basın yayın organlarına, internete ya da sosyal medyaya taşırsa suç niteliklidir. Bu durumda işlenmiş suçun cezası 6 yıla kadar uzanmaktadır. Yalnız suç basit bir şekilde işlenmişse sadece görüntü veya ses kaydı alınmışsa cezası 1 ile 3 yıl arasında değişmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.