Türkiye’de Vatandaşlık Şartları 2022

Son yıllarda ülkemiz oldukça göç aldı. Bu göçün bir kısmı savaşlar yüzünden zorunluluk içerse de aslında Vatandaşlık şartları herkes için aynıdır. Bu yüzden İstanbul Nişantaşı Akyazı Hukuk olarak en çok araştırılan Türkiye’de Vatandaşlık Şartları 2022 yazısını derleyerek bu konudaki sorularınızı gidermek istedik…

Türkiye Cumhuriyeti’nden Nasıl Vatandaşlık Alınır ?

Türkiye Cumhuriyeti’nden vatandaşlık alabilmek için belli başlı kuralları karşılamak şarttır. Türkiye’den vatandaşlık almak bazı ülkelere göre daha kolaydır. Örneğin Japonya’dan ya da İtalya’dan vatandaşlık almak daha zordur. Çünkü özellikle İtalya’da vatandaşlık için tüm şartları karşılasanız dahi eğer bir kadına şiddet uygulamışsanız vatandaşlık hakkını alamazsınız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık şartları şunlardır;

  • Akli dengede bozukluk olmaması
  • Türkiye’de yaşama niyetinin olduğunu kanıtlamak
  • Toplum sağlığını tehdit edecek bir hastalığın bulunmaması
  • Güzel ahlaka sahip olmak
  • Türkiye ülkesinde yeterli seviyede gelire ve mesleğe sahip olmak
  • Gereken seviyede Türkçe konuşabilmek
  • Kamu güvenliğini tehdit edecek ve milli güvenliği rahatsız edecek bir şey yapmamak
    Türkiye Cumhuriyeti’nden vatandaşlık alabilmek için Türkiye’de 400.000 dolarlık gayrimenkul edinme bedelini ödemeniz gerekmektedir. Bu bedel 2018 yılında 250.000 dolar iken günümüzde bu seviye 400000 dolara çıkarılmıştır.

Türkiye’den Vatandaşlık Almak Ne Kadar Sürer ?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden vatandaşlık almak Valiliklere ya da Dış Temsilciliklere yapılan başvuru neticesinde 5- 6 ay kadar sürmektedir. Türkiye’de doğan yabancı ülkeye mensup çocuklar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayılmaktadırlar. Ayrıca doğan çocukların anne ve babalarının vatandaşlık alması da daha kolay hale gelmektedir. Bu duruma ‘çoklu vatandaşlık’ denilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti çifte vatandaşlık veren ülkelerden biridir. Ancak çifte vatandaşlık alabilmek için evlat edinme, evlilik ya da yetkili kurumun onayı gerekmektedir.

Evlilik Yolu İle Vatandaşlık Almak

Vatandaşlık almak da ki önemli hususlardan biride vatandaşlık almak isteyen kişinin en az 3 yıldır bir Türk vatandaşıyla evli olması gerektiğidir. Vatandaşlık almak isteyenlerin karşılaması gereken diğer konuda başvuru yapmadan 5 yıl öncesine kadar Türkiye’de ikamet ediyor olmak gerektiğidir. Türkiye vatandaşlığı başvurusunu takip edebilmek içinse başvuru takip numarası gerekmektedir. Başvuru numarası Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden ya da Vatandaşlık İşleri İl Müdürlüklerinden alınabilir. Vatandaşlık başvurusu yapılırken posta aracılığıyla yapılan başvurular kabul edilemez. Doğrudan vatandaşlık işlerine gitmek ve başvuruyu yüz yüze gerçekleştirmek gerekmektedir. Vatandaşlık başvurusu onaylananların ise verilen duyuru belgesi ile ilçe nüfus müdürlüğüne giderek kimlik kartı başvurusunda bulunması gerekmektedir. Bu süreçlerin tümü vatandaşlık alacak kişinin yapması vekalet ile gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.